Логопедична АБВГДейка
Логопедичний сайт для вчителів-логопедів та батьків
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
Вітаю Вас Гость | RSS

Меню сайту
Що Вас цікавить?
Cтатті [13]
СДГУ [1]
Порушення читання та письма [2]
Заїкання [3]
Вхід на сайт

Пошук
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 132
Друзі сайту
 • uCoz Community
 • uCoz Manual
 • Video Tutorials
 • Official Template Store
 • Best uCoz Websites
 • Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0
  Головна » Статті » Порушення читання та письма

  ЧОМУ НЕ КОЖНОМУ ДАЄТЬСЯ ГРАМОТА?

  Чому не кожному «дається» грамота?
  З початком навчання в школі у деяких дітей раптом виявляються труднощі з письмом. Спеціальне логопедичне обстеження таких дітей виявляє в них дисграфію. Порушення письма - дисграфія, складає значний процент серед інших порушень мовлення,що зустрічаються в учнів масової школи.
  При дисграфії діти повільно опановують письмо: їх диктанти, виконані ними вправи містять безліч граматичних помилок. Вони не використовують заголовні букви, розділові знаки, у них жахливий почерк. В середніх і старших класах школярі прагнуть використовувати на письмі короткі фрази з обмеженим набором слів, але в написанні цих слів вони допускають грубі помилки. Нерідко діти відмовляються відвідувати уроки мови або виконувати письмові завдання. «Дисграфіків» сварять вчителі, вдома карають батьки, та, додатково, дразнять однолітки. У них розвивається відчуття власної неповноцінності, депресія, в колективі вони знаходяться в ізоляції. Дорослі з подібним дефектом не в змозі скласти вітальну листівку або короткий лист, вони прагнуть знайти роботу, де не треба нічого писати.
  У дітей з дисграфією окремі букви невірно орієнтовані в просторі. Вони плутають схожі по зображенню букви: “З” і “Е”, “Р”
  і “Ь” (м'який знак). Вони можуть не звернути уваги на зайву паличку в букві “Ш” або “гачок” в букві “Щ”. Пишуть такі діти повільно.
  Визначити наявність порушень письма , в цілому, нескладно. Є типові помилки, постійне повторення яких під час письма, повинно вас насторожити:
  1. Змішування букв на письмі по оптичній схожості: б – д; п – т; Е – З; а – о; д – у і т.д.
  2. Помилки, пов'язані з порушенням вимови. Відсутність якихось звуків або заміна одних звуків на інші в усній мові відповідно
  відображається і на письмі. Дитина пише те ж, що і говорить: сапка (шапка).
  3. Змішування фонем по схожості акустико-артикуляції, що відбувається при порушеннях фонемного сприйняття. При цій формі дисграфії особливо важко дітям дається письмо під диктовку. Змішуються голосні о – у, е - и – у; приголосні р – л, ; парні дзвінкі і глухі приголосні, свистячі і шиплячі, звуки ц, ч, щ змішуються як між собою, так і з іншими фонемами. Наприклад:
  тубло (дупло), були(били), овець(овеч)
  4. Ми часто радіємо, коли дитина нашвидку читає в дошкільному віці, а це при недостатньо сформованій фонетико-фонематичній стороні мовлення може привести до помилок на письмі: пропуск букв і складів, недописання слів.
  5. Великий відсоток помилок через невміння дитини передавати на письмі м'якість приголосних: солит (солить), лубит (любить).
  6. Злите написання прийменників, роздільне – префіксів також є одним з проявів дисграфії.
  Всі помилки, які можна віднести до дисграфії специфічні, типові і носять стійкий характер. Якщо ваша дитина
  допускає подібні помилки, але вони одиничні, то причини треба шукати в іншому. Не є дисграфічними помилки допущені через незнання граматичних правил.
  Дисграфія може проявитися у будь-якої дитини. Але батькам потрібно бути особливо уважними, якщо:
  1.Дитина лівша, або переучена правша.
  2.Якщо в сім’ї говорять на двох мовах або у когось з батьків була дисграфія.
  3.Якщо дитина занадто рано пішла в школу.
  4.Якщо у дитини проблеми з пам’яттю або увагою.
  Що робити, якщо у дитини виявилася дисграфія?
  Перш за все: не падати духом. Такі діти цілком здатні оволодіти письмом, якщо вони наполегливо займатимуться.
  Комусь знадобляться роки занять, комусь – місяці. Суть уроків – тренування мовного слуху і буквенного зору.
  Краще всього не тільки звернутися до логопеда, але і самим займатися з дитиною. Логопедичні заняття, звичайно, проводяться
  по певній системі: використовуються різні мовні ігри, розрізна або магнітна азбука для складання слів виділення граматичних елементів слів. Дитина повинна засвоїти, як вимовляються певні звуки і якій букві на письмі цей звук відповідає. Зазвичай, ми, логопеди, вдаємося до зіставлень, “відпрацьовуємо” чим відрізняється тверда вимова від м'якої, глуха – від дзвінкої... Тренування ведеться шляхом повторення слів, диктантів, підбору слів по заданих звуках, звуко-буквеного аналізу складу, слів. Зрозуміло, що використовується наочний матеріал, який допомагає запам'ятати зображення букв: “О” нагадує обруч, “Ж” – жука, “С” – півмісяць... Прагнути нарощувати швидкість читання і письма не слід – дитина повинна грунтовно “відчути” окремі звуки (букви).
  Є декілька вправ, які допоможуть вашій дитині подолати дисграфію:
  1. Щодня протягом 5 хв. (не більше) дитина в будь-якому тексті (окрім газетного) закреслює задані букви. Починати треба з
  одних голосних, потім перейти до приголосних. Варіанти можуть бути самі різні. Наприклад: букву а закреслювати, а букву о
  обвести. Можна давати парні приголосні, а також ті, у вимові яких або в їх відмінності у дитини є проблеми. Наприклад: р – л, з – ж, х-г і т.д.
  Через 2–2,5 місяці таких вправ (але при умові – щодня і не більше 5 хв.) поліпшується якість письма.
  2. Щодня пишіть короткі диктанти олівцем. Невеликий текст не стомить дитину, і вона робитиме менше помилок (що дуже надихає.) Пишіть тексти по 150 – 200 слів, з перевіркою. Помилки не виправляйте в тексті. Просто помітьте на полях зеленою, чорною або фіолетовою ручкою (ні в якому випадку не червоною!) Потім дайте зошит для виправлення дитині. Малюк має нагоду не закреслювати, а стерти свої помилки, написати правильно. Мета досягнута: помилки знайдені самою дитиною, виправлені, а зошит у чудовому стані.
  3. Давайте дитині вправи на повільне читання з яскраво вираженою артикуляцією і списування тексту.
  Займаючись з дитиною, пам'ятайте декілька основних правил:
  1. На всьому протязі спеціальних занять дитині необхідний режим сприяння. Після численних двійок і трійок, неприємних розмов
  удома вона повинна відчути хоч маленький, але успіх.
  2. Відмовтесь від перевірок дитини на швидкість читання.
  3. Пам'ятайте, що не можна давати вправи, в яких текст написаний з помилками (підлягаючими виправленню).
  4. Підхід «більше читати і писати» успіху не принесе. Краще менше, але якісно. Не читайте великих текстів і не пишіть великих
  диктантів з дитиною. На перших етапах повинно бути більше роботи з усною мовою: вправи на розвиток фонемного сприйняття, звуковий аналіз слова. Численні помилки, які дитина з дисграфією неминуче допустить в довгому диктанті тільки зафіксуються в її пам'яті як негативний досвід.
  5. Не хваліть сильно за невеликі успіхи, краще не лайте і не засмучуйтеся, коли у дитини щось не виходить. Дуже важливо не показувати дитині свою емоційну захопленність: не злитися і не радіти дуже бурхливо. Краще гармонійний стан спокою і упевненості в успіху – він набагато більше сприятиме стійким добрим результатам.

  Категорія: Порушення читання та письма | Додав: alina (27.12.2017) | Автор: Аліна Луценко E
  Переглядів: 85 | Рейтинг: 5.0/1
  Всього коментарів: 0
  avatar
  Усі матеріали сайту надані їх авторами для публікації або завантажені з відкритих джерел мережі Інтернет 
  і опубліковані виключно для ознайомлення та власного користування.
  Копіювання та цитування матеріалів сайту дозволяється та вітається 
  за умови надання активного посилання на сайт abcd-logoped.at.ua
  Логопедичний сайт для логопедів та батьків
  Никнейм Логопедична АБВГДейка зарегистрирован!